Znajomość rytmów dobowych

Wiele sprzecznych wyników uzyskiwano odnośnie do wahań siły mięśniowej, czasu reakcji itp. w ciągu dnia. Wynika to z narzuconego trybu życia i natężenia wysiłku. Tak więc o ile po dniu treningu (czy pracy fizycznej) obserwuje się wzrost siły mięśniowej w godzinach wieczornych, o tyle bez intensywnego wysiłku w ciągu dnia wieczorem następuje spadek siły mięśniowej (rys. 12.7). Rzecz przy tym ciekawa, że różnice dotyczyły ręki intensywniej trenowanej, w drugiej zaś nie były tak wyraźne. Podobne wyniki dało badanie czasu reakcji prostej.

Pewne rytmy można sobie narzucić w postaci uwarunkowania odpowiedniego odruchu, będącego pochodną realizowanego rytmu pracy czy trybu życia, sposobu żywienia itp. Znajomość rytmów dobowych jest ważna zarówno z punktu widzenia organizacji pracy i skutków zaburzenia naturalnych rytmów, jak i przyjmowania leków oraz badań kontrolnych. Wiele leków ma działanie uzależnione od pory dnia, w której zostają podane. Taka sama dawka leku może być zbyt duża w jednej porze dnia, a za niska w innej. Zależy to m.in. od wahań wrażliwości tkankowej oraz poziomu hormonów we krwi. Na przykład poziom hormonu męskiego wykazuje maksimum około północy, a minimum nad ranem.

Ponieważ wiele cech (wysokość ciała, stężenie hemoglobiny itp.) wykazuje wahania okołodobowe, badania powinny być dokonywane w określonych porach dnia, aby były porównywalne z normami, jak również dawały właściwy obraz zmian u danego dziecka w związku z wiekiem. Zaleca się więc prowadzenie badań między godziną 7 rano a 12 (nie później niż 13) w południe.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>