Zaburzenia dojrzewania – ciąg dalszy

Jak już wspomniano, opóźnione dojrzewanie stanowi nie tyle problem lekarski, co psychologiczny. Pacjenci wymagają intensywnej opieki wychowawczej, psychoterapii, często terapii grupowej. Poważnym problemem jest poradnictwo zawodowe i wybór właściwej szkoły, gdyż większość jest dla nich niedostępna choćby z powodu niemożności podołania zajęciom warsztatowym.

Chłopcy opóźnieni w dojrzewaniu swoją inność, mniejszą wydolność fizyczną i siłę znoszą jako coś bardzo dotkliwego. Niekiedy nawet podejmują działania aspołeczne mające zapewnić im wymarzoną wysoką pozycję w grupie.

Dziewczęta wykazujące zaburzenia miesiączkowania powinny zasięgać porady lekarza ginekologa. Jest to szczególnie ważne ze względu na profilaktykę »poważniejszych zaburzeń, które mogłyby utrudnić lub uniemożliwić pełnienie funkcji macierzyńskich.

Zdarza się z kolei, że objawy dojrzewania występują u kilkuletniego dziecka, wyjątkowo dużego jak na swój wiek. Mówimy wówczas o dojrzewaniu przedwczesnym, charakteryzującym się szybkim rozwojem narządów płciowych. U chłopców rozrasta się prącie i moszna, następują wzwody i wytryski płynu zawierającego dojrzałe plemniki. Zaznacza się owłosienie łonowe, pachowe, rzadziej owłosienie na twarzy. Psychicznie dziecko takie – choć inne od rówieśników – pozostaje dziecinne i infantylne, pojawia się nie uświadomiony i nie ukierunkowany popęd płciowy, chęć przeżywania orgazmu, niekiedy intensywny onanizm.

U dziewcząt objawia się to rozwojem sutków, owłosienia oraz występowaniem regularnego miesiączkowania. Popęd płciowy jest słabiej wyrażony i stanowi mniejszy problem wychowawczy niż u chłopców.

Przyczyną dojrzewania przedwczesnego jest niekiedy guz w okolicy podwzgórza (mózgowie), guz przysadki lub gruczołów płciowych. Spotykamy także dojrzewanie przedwczesne tzw. samoistne, które trudno wytłumaczyć uchwytnymi przyczynami. Jest to jakby normalne dojrzewanie, tyle że przebiega ono o wiele za wcześnie i nie pozostawia somatycznie żadnych uchwytnych śladów W przypadkach zmian nowotworowych rokowanie jest zazwyczaj ciężkie. Dzieci dojrzewające przedwcześnie wymagają bardzo starannego oddziaływania wychowawczego.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>