Ważniejsze choroby zakaźne dzieciństwa i młodości cz. II

Zakażność odry występuje we wczesnym okresie choroby i to stanowi o trudnościach jej zwalczania w środowisku dziecięcym, gdyż trudno jest ją podejrzewać, a tym bardziej rozpoznać, Zakażność mija w okresie, kiedy cale ciało dziecka zostanie pokryte wysypką.

Po przebytej odrze następuje złuszczanie naskórka ,,otrębiasto”, drobnymi kawałkami. W ostatnich latach wprowadza się szczepienie przeciw odrze. Ospa wietrzna. Jest to choroba wirusowa o łagodnym przebiegu. Poza nazwą i zewnętrznymi objawami (wysypka) niczym nie przypomina ospy prawdziwej. Zakażność tej choroby jest bardzo duża i następuje na drodze kropelkowej. Wirus ospy, podobnie jak odry, poza organizmem człowieka ginie, choć nie tak szybko. Po krótkim' okresie złego samopoczucia pojawiają się charakterystyczne plamkowate wykwity na skórze i błonach śluzowych, z których w dalszym etapie rozwoju choroby tworzą się pęcherze wypełnione surowicą. Pęcherze te przysychają, tworząc strupki. Po odpadnięciu strupków zasadniczo nie pozostają żadne blizny ani trwałe ślady.

Powikłania ospy są stosunkowo rzadkie, a choroba ma przebieg łagodny, Należy ona również do grupy chorób „obowiązkowych”. Ospa prawdziwa. Choroba ta ma zupełnie inny przebieg i inne znaczenie. Wywoływana jest swoistym wirusem, przebieg jej jest bardzo ciężki, a śmiertelność wysoka. Ospa prawdziwa od czasu wprowadzenia szczepień ochronnych praktycznie przestała w Europie występować, zdarzały się nieliczne przypadki sporadycznie zawleczonych zakażeń z krajów, gdzie ospa do dziś występuje endemicznie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>