Toksykomania – dalszy opis

Do klasycznych narkotyków zalicza się wiele> różnych substancji. Niektóre mają zasięg ograniczony, inne są bardziej powszechne. Najbardziej znana jest grupa przetworów makowca – opium, morfina, heroina. Leki te w medycynie stosowane są jako silne środki .przeciwbólowe i oddają nieocenione usługi ludziom nieuleczalnie chorym na nowotwory.

W krajach Azji Południowo-Wschodniej z konopii indyjskich produkuje się haszysz, marihuanę oraz papierosy zawierające domieszki tych przetworów. Narkotyki te są uznawane przez niektórych specjalistów za mniej szkodliwe. Przyrównuje się je do nikotyny, a zwolennicy zażywania przetworów konopii twierdzą, że nikotyna jest nawet bardziej szkodliwa.

W Stanach Zjednoczonych zsyntetyzowano preparat zwany LSD, który ma silne działanie halucynogenne oraz wywołuje stan zbliżony do schizofrenii, nie powodując przyzwyczajenia organizmu. Jest to jednak preparat szczególnie szkodliwy, a walka z jego zażywaniem jest bardzo trudna, ponieważ działa on już w znikomym stężeniu i nie daje się wykryć prostymi metodami organoleptycznymi.

W Polsce pewne grupy młodzieży związane z ruchem hippi w poszukiwaniu namiastek narkotyków sięgały do najróżniejszych środków farmakologicznych i chemicznych (lakiery, pasty, tri, 1X1, kleje syntetyczne itp,). Młodzi dokonywali zadziwiających eksperymentów – wstrzykiwali do żył preparaty, których nigdy w medycynie nie stosowano po- zajelitowo (np. krople miętowe, Inoziemcowa i in.), zażywali leki których nazwy nawet nie znali. Takie postępowanie powodowało wiele przypadkowych zatruć, kończących się niekiedy śmiercią.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>