Ten rodzaj poradni działa w pionie oświaty i wychowania. Zatrudniają one psychologów, pedagogów i asystentów społecznych oraz zajmują się poradnictwem zawodowym – organizują w szkołach prelekcje na temat preorientacji zawodowej, badają uczniów kończących szkołę i udzielają porad w zakresie wyboru właściwego typu dalszej nauki, mogą kierować uczniów do właściwych szkół. Poradnie te udzielają także rad w przypadkach niepowodzeń szkolnych i prowadzą rehabilitację w przypadkach fragmentarycznych zaburzeń rozwoju typu dysleksji i dys- grafii.
W zakresie poradriictwa wychowawczego poradnie udzielają konsultacji rodzicom i nauczycielom w razie trudności wychowawczych, opiekują się uczniami trudnymi z zaniedbanych środowisk itp. W pracy swej poradnie zawodowo-wychowawcze korzystają z konsultacji lekarzy szkolnej służby zdrowia. Pacjenci, u których stwierdza się zaburzenia psychiczne, są kierowani do poradni zdrowia psychicznego.
Wiele instytucji prowadzi poza tym poradnie i punkty konsultacyjne w zakresie, który może interesować pedagoga. Poradnie rodzinne prowadzi Towarzystwo Planowania Rodziny i zajmują się one konfliktami pokoleń, trudnościami wychowawczymi, zwłaszcza w przypadkach związanych z problemami seksuologicznymi młodzieży. Uniwersytety powszechne organizują cykle odczytów pod nazwą uniwersytetów dla rodziców: przy tychr-mstytucjach są niekiedy poradnie o charakterze społeczno-wychowawczym. Na niektórych terenach poradnie prowadzi Liga Kobiet, sądy dla nieletnich, Milicja Obywatelska i inne instytucje i organizacje społeczne.
Leave a reply