Otyłość łub niedobory ciężaru ciała

W społeczeństwach wysoko uprzemysłowionych otyłość występuje dość często. Jest to zjawisko niepokojące, ponieważ nadmierna otyłość stanowi znaczne obciążenie ustroju, zwłaszcza układu krążenia.

Dzieci otyłe są mało odporne, ich sprawność fizyczna i wytrzymałość wybitnie obniżają się. Statystycznie stwierdzono, że ludzie otyli żyją przeciętnie o kilka lat krócej niż ludzie szczupli.

Otyłość to częste zaburzenie wieku dziecięcego, popularnie zwane „zaburzeniem w przemianie materii”. Nazwa ta sugeruje organiczne tlo otyłości. Nie jest to słuszne, gdyż tylko w bardzo nielicznych przypadkach otyłości można stwierdzić u dzieci organiczne lub czynnościowe uszkodzenie układu hormonalnego czy kory mózgu. W ogromnej większości przypadków otyłość jest wynikiem spożywania nadmiernych w stosunku do energetycznych potrzeb ilości pokarmów bogatych w składniki tłuszczowe i węglowodanowe. W okresie poniemowlęcym (2-3 r.ż.) u prawidłowo rozwijającego się dziecka obserwuje się mniejsze przyrosty ciężaru ciała. Rodzice, aby nie dopuścić do schudnięcia dziecka, zaczynają je przekarmiać. Organizm z czasem przyzwyczaja się do spożywania nadmiernych ilościowo posiłków, a próby ograniczenia powodują uczucie głodu i protesty ze strony dziecka.

Ponieważ okresem, w którym następuje fizjologiczne przestrojenie układu hormonalnego, jest wiek dojrzewania, kuracja dzieci otyłych powinna być przeprowadzona wcześniej. Leczenie polega przede wszystkim na stosowaniu diety niskokalory- cznej, która powinna zawierać jak najmniej składników węglowodanowych (słodycze, pieczywo, kasze, kluski i inne potrawy mączne) i tłuszczów oraz ograniczoną ilość płynów. Dieta musi jednak pokrywać pełne zapotrzebowanie białkowe i witaminowe organizmu. Kuracja taka nie jest dla dzieci przyjemna, gdyż w czasie jej stosowania odczuwają głód. Powinny się wtedy spotkać ze zrozumieniem, pomocą i zachętą otoczenia: należy im też zapewnić jak najwięcej ruchu i odpowiedni rozkład dnia. Stosowanie leków w leczeniu otyłości pochodzenia pokarmowego jest konieczne tylko w bardzo rzadkich przypadkach i może się odbywać wyłącznie pod kontrolą lekarza – najczęściej w szpitalu.

Niedobory ciężaru u dziecka w wieku szkolnym są zwykle następstwem gorszego jakościowo i ilościowo żywienia, niehigienicznego trybu życia, braku łaknienia oraz zakażenia pasożytami przewodu pokarmowego. Mogą być przyczyną przebytych chorób, zwłaszcza długotrwałych o ciężkim przebiegu.

Zdarzają się także konstytucjonalne stany nadmiernej chudości, które są cechą osobniczą i nie muszą świadczyć o chorobie. Dzieci te zwykle są wysokie, smukłe, mogą jednak wykazywać zupełnie dobrą sprawność fizyczną, wytrzymałość i odporność. « Rzadko spotyka się wychudzenie związane z zaburzeniami czynności gruczołów dokrewnych. Zarówno otyłość, jak i nadmierna chudość są częstym źródłem kompleksów, konfliktów z otoczeniem i mogą doprowadzić do nerwic.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>