Dojrzewanie seksualne

Informacje o płodności chłopców są jeszcze bardziej skąpe. Wiadomo, że w pewnym okresie dojrzewania pojawiają się samoistne wytryski nasienia (polucje), nie wiemy jednak, kiedy w nasieniu znajdują się plemniki zdolne do zapładniania. Nie jest pewne, czy istnieje u chłopców zjawisko analogiczne do niepłodności dojrzewania u dziewcząt.

Dojrzewanie seksualne jest oczywiście związane z dojrzewaniem biologicznym. Chłopcy już w wieku pojawienia się pierwszych wytrysków nasienia są zdolni do przeżywania orgazmu. W tym okresie, jak i parę lat potem podlegają oni bardzo silnym bodźcom hormonalnym, powodującym silne napięcie seksualne. Przejawia się to częstymi i długotrwałymi wzwodami, które bywają przyczyną podejmowania czynności masturbacyjnych. Dziewczęta dojrzewają seksualnie znacznie później. Zdolność odczuwania bodźców seksualnych i przeżywania orgazmu osiągają przeciętnie w wieku lat 18-25. Istnieje korelacja między czasem występowania dojrzałości seksualnej dziewcząt a ich poziomem intelektualnym i postawą etyczną. Dziewczęta wykazujące niższy poziom intelektualny i zaniedbane wychowawczo wcześniej dojrzewają i silniej odczuwają napięcie seksualne.

Dojrzewanie somatyczne dostarcza młodzieży dość dużo kłopotów, z których część jest uwarunkowana obiektywnie, a część wynika z braku przygotowania do przeżycia tego okresu. Obiektywnie uwarunkowane są kłopoty związane z chwiejnością psychiczną, spowodowaną pewnymi dysfunkcjami hormonów. Objawia się to zmęczeniem, trudnościami w nauce, dużą pobudliwością nerwową. Dziewczęta mają kłopoty związane z miesiączkowaniem, które w okresie początkowym jest często bolesne.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>