CYKL JAJNIKA

W przypadku cyklu bezowulacyjnego przedłuża się faza wzrostowa błony śluzowej macicy, brak natomiast fazy ciałka żółtego. Jak z tego wynika, estrogeny wydzielane są stale, a progesteron cyklicznie. W cyklu mentruacyjnym poza krwawieniem dość charakterystyczny jest sam okres jajeczkowania i niektóre kobiety potrafią go u siebie rozpoznać. Jajeczkowanie ma miejsce ok. połowy cyklu i przejawia się m.in. wzrostem porannej ciepłoty ciała o ok. 0,3 do 0,6°C (rys. 12.4), Podwyższana ciepłota, jak też szybsze tętno w ciągu 13-14 dni utrzymują się. Tego rodzaju objawy występują aż do menopauzy, a więc przez cały okres zdolności rozrodczej. Jeżeli po 13-14 dniach od jajeczkowania ciepłota ciała nie spada, a nie ma innego czynnika (chorobowego) podwyższającego ją, świadczy to. o rozpoczęciu się ciąży, W ciągu 1-2 dni przed kolejnym krwawieniem miesięcznym pojawia się obrzmienie sutków, lekkie rozszerzenie źrenic, zatrzymywanie wody, prowadzące niekiedy do lekkich obrzęków nóg wokół kostek, itd. Objawy te ustępują z chwilą rozpoczęcia krwawienia. Niekiedy wystąpienie krwawienia poprzedzają dość ostre bóle wewnętrzne i co ciekawe, tego rodzaju objawy są dziedziczne. Zarówno liczba dni krwawienia, długość cyklu, jak i okres i nasilenie bólów są podobne u matek i córek.

W drugiej połowie cyklu (po jajeczkowaniu) obserwuje się zazwyczaj zwiększoną sprawność organizmu. W czasie samego krwawienia u niektórych kobiet następuje wzrost sprawności, u innych jednak pojawia się osłabienie. Wiele sportsmenek właśnie w czasie krwawienia miesięcznego uzyskuje najlepsze wyniki sportowe.

Mówiąc o tym przejawie biorytmiki, nie sposób nie przypomnieć, że wymaga an od kobiety szczególnego utrzymywania higieny osobistej, gdyż złuszczenie błony śluzowej macicy ułatwia zakażenia.

W cyklu miesięcznym następuje także zmiana nastrojów i odczuć psychicznych kobiety, z czego powinny one sobie zdawać sprawę, aby nie popadać w niepotrzebne depresje. Rozumiejąc naturę zachodzących zmian biologicznych i okresowość ich występowania, mogą być przekonane o potrzebie przetrwania gorszego samopoczucia wiedząc, kiedy następuje jego przesilenie.

Miesięczny cykl zmian samopoczucia (ściślej okołomiesięczny – gdyż trwa 23-33 dni) przeżywają także mężczyźni, jednak nic nie wiadomo, aby wiązał się on w jakimkolwiek stopniu ze zmianami ich płodności.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>